Късният победител от Кай Хаверц не е достатъчен за Арсенал, тъй като пропускат титлата
Breaking News | 2024-05-19 | 19:57:34

Арсенал спечели късна победа с 2-1 над Евертън в последния ден, но претърпя сърдечен удар за титлата за втори пореден сезон.

Победата на Манчестър Сити с 3-1 у дома срещу Уест Хям ги коронова като шампиони на Висшата лига за четвърта поредна година и обезсмисли резултата на топчиите срещу Евертън.

Появиха се шансове за някаква опасност от последния ден минимални от самото начало, но бяха намалени още повече, когато Сити поведе с два пъти в началото, преди отразеният пряк свободен удар на Идриса Гуейе в 40-ата минута да изведе гостите напред на Емирейтс.

Дадох всичко до края ❤️ pic.twitter.com/AaB5k3MkbV

— Арсенал (@Arsenal) 19 май 2024 г.

Такехиро Томиясу изравни три минути по-късно, което беше по времето, когато Уест Хям намали изоставането си на Етихад, но нямаше да има драматичен обрат в битката за титлата.

Включването на Кай Хаверц с 89 минути на часовника поне гарантира, че артилеристите завършиха брилянтен сезон с 28-ма победа в лигата, за да покажат допълнителни признаци на напредък под ръководството на Микел Артета, който ще се опита да помогне на отбора си да стане още по-добър през следващия сезон.

Арсенал се надяваше на услуга от съперника си Тотнъм във вторник вечерта, но победата на Сити с 2-0 на няколко мили по-нагоре гарантира, че хората на Пеп Гуардиола влизат в последния ден като лидери в лигата.

Въпреки това, купонджийска атмосфера посрещна играчите на терена въпреки отсъствието на Букайо Сака поради леко мускулно разтежение.

Хаверц даде знак на намерението на топчиите, когато проби през първата минута, но партизанското чувство около Емирейтс се разсея, когато новините се филтрираха, че Фил Фодън е извел Сити напред в рамките на две минути.

Докато публиката утихна, Арсенал се придържа към поставената задача и Томиясу стреля с глава, преди Деклан Райс да бъде отказан от Джордан Пикфорд, който след това направи превъзходна реакция и спаси, за да попречи на Шеймъс Коулман да пробие собствената си мрежа.

Габриел Мартинели, извикан на място. на Сака, беше следващият, който беше осуетен от Пикфорд, след като падна ниско, за да спести q ужилващи усилия, но имаше нужда от капитан Коулман, за да изчисти изгубената топка. , това беше посрещнато с рев на предизвикателство, но Евертън почти поведе в 31-та минута.

Gueye поведе контраатаката и намери Доминик Калвърт-Люин, който стреля срещу гредата, преди да изпрати своя последван нагоре в страничната мрежа.

Някои фенове на Евертън смятаха, че това е в сила, но успяха да празнуват девет минути по-късно.

Gueye видя как неговият пряк свободен удар от 25 ярда отрази удара на Райс с глава оставя Дейвид Рая без шанс във вратата на Арсенал. събитията преди полувремето дадоха надежда на отбора на Артета.

Първо, Томиясу изравни след 43 минути с интелигентен завършек след запазена марка на Мартин Одегаард, преди нивата на децибелите на домакинската публика да се покачат с една степен, когато Уест Хем върна едно срещу Сити.

Последвали нови аплодисменти минути по-късно, тъй като част от феновете на Арсенал смятаха, че резултатът е 2-2 на Етихад.

Това се оказа фалшива заря и жълто картоните бяха по-чести от ударите в началото на второто полувреме, докато Сити скоро грабна трети в Манчестър.

Артета отново развълнува публиката след 21 минути до края, когато лятното попълнение Юриен Тимбър беше изпратен за своя първа поява от август поради сериозна контузия на коляното.

Това помогна на Арсенал да даде втори вятър, тъй като Пикфорд отказа Одегаард, преди резервата Емил Смит Роу да удари от воле гредата.

2023/24 = ✅ pic.twitter.com/saIB7tT4lz

— Висша лига (@premierleague) 19 май 2024 г.

Победителят пристигна една минута преди края, когато Габриел Жезус се хвана за лошия пас на Ашли Йънг и намери Одегаард, който изпревари Хаверц, за да стреля отблизо за своя 14-и гол за сезона.

Аплодисменти избухнаха секунди по-рано, след като Уест Хям за кратко направи 3-2 на Етихад, но докато феновете на Арсенал празнуваха, VAR изключи удара на Томас Соучек срещу Сити за игра с ръка.

Това веднъж завинаги сложи край на битката за титлата на топчиите, но те удържаха да настояват за Сити докрай.